Folk-Up!

Prezentacja zespołów tegorocznej edycji Folk-Up! 2023

Prezentacja zespołów III edycji Folk-UP!

Poniżej możecie zapoznać się z opisem zespołów, które usłyszycie podczas wydarzeń towarzyszących naszego Folk-Up’owego Festiwalu.

skład niearchaiczny
Skład Niearchaiczny

Zespół przedziera się do sedna muzyki beskidzkiej i odnajduje drzemiące w niej możliwości oraz inspiracje.

Muzyka ta wykonywana była niegdyś przez duet dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych składem archaicznym.

Niearchaiczność składu to nie tylko szersze instrumentarium, ale przede wszystkim dowód na to, że muzyka beskidzkich Mistrzów to ciągle żywy twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać.

Wowakin

Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej, ale mocno wychodzącą we współczesność.

Podejście do muzyki odznacza się swobodą, improwizacyjnością, brawurą wykonawczą. Artyści na scenie prowadzą muzyczny dialog, świetnie się przy tym bawiąc.

Muzyka Tria Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska ma  energię taneczną, dlatego ich koncerty doskonale nadają się do tańca.”

wowakin
Nicponie

Zespół Nicponie został założony przez muzyków i muzykantów, którym w trakcie pandemii przykrzyło się życie bez koncertów.

Spakowali więc instrumenty i ruszyli na bazary i ulice grać stołeczne szlagiery, ale też melodie, które są powszechnie znane, lubiane i bliższe współczesności.

Tekla Klebetnica

Tekla Klebetnica – czyli „wiejska plotkara” jest zespołem folkowym, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej, wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie.

To połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. FOLK-CROSSOVER. Na koncertach starają się przenieść słuchaczy do swojego świata, do ich muzycznej podróży!

Utwory, które wykonuje zespół są zaaranżowane w ciekawy sposób, pełne barw – radości, smutków, szczęścia, dużej dawki energii i wirtuozerii. Każdy z muzyków reprezentuje inny folklorystyczny region.

W muzyce uzupełniają się nawzajem i tworzą dość unikalne brzmienie poprzez połączenie dźwięku skrzypiec, akordeonu, kontrabasu i niepowtarzalnego instrumentu, jakim są cymbały węgierskie.

tekla klebetnica
bree
Bree

„Bree” to fuzja muzyczna Etno dźwięków w towarzystwie instrumentów natury rozrywkowej. To połączenie muzycznych światów powstało w celu kontynuacji przygody muzycznej, odkrywania i wykorzystywania tego co wśród muzyków ukrywa się głęboko w sercach i duszy.

Zespół powstał podczas pandemii, kiedy wszystkie sceny zostały zamknięte i doskwierała im samotność twórcza, spotkali się aby stworzyć coś czego nie grali dotychczas. Brygida i Maciej stworzyli materiał do wykorzystania przy najbliższej okazji i taką okazją stało się sympatyczne spotkanie w piwnicy, gdzie zaczęli wspólnie bawić się muzyką i tak powstało Bree.
 
Jak piszą o sobie „Nasze koligacje są niezwykłe zaplątane”.
Brygida i Piotr na co dzień działają w Zespole Regionalnym „Magurzanie” prezentujących tradycje Górali Żywieckich, Brygida i Maciej grają od 12 lat w folkowej kapeli PoPieronie,
natomiast Maciej, Konrad, Kuba i Tymek, tworzą od 7 lat Zespół Chwila, chłopaki ponad to pracują jako muzycy sesyjni.
PotOCK

Porywające zderzenie muzyki rockowej z ludowymi tekstami, połączenie nieoczywistego brzmienia i innowacyjnych aranżacji tradycyjnych melodii karpackich.

Zespół swobodnie i spontanicznie, bawiąc się dźwiękiem i łącząc style porywa słuchaczy w podróż po polskich, rumuńskich, węgierskich oraz słowackich halach i polanach. Niesamowity skład spod Babiej Góry tworzy folkowo – rockową ucztę muzyczną, która na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Pięć góralskich kobiecych wokali w połączeniu z mocnym brzmieniem gitar, basu i perkusji to coś, czemu nie można się oprzeć.

potOCK
Po Pieronie

Kapelę „PoPieronie” od 2009 roku tworzy czwórka młodych, zdolnych ludzi (w 2015 roku dołączyła piąta osoba). Od dzieciństwa każdy z nich dorastał wśród tradycji i kultury Beskidu Żywieckiego. Stały się one dla nich podstawą, fundamentem, na którym zbudowali swoją przyjaźń.

Po latach zdobywania doświadczeń artystycznych oraz kształcenia się w kierunkach muzycznych, podjęli oni chęć kontynuacji tej rodzimej tradycji. Razem tworzą unikalny styl gry, łącząc swoje indywidualne pasje twórcze na gruncie muzyki głęboko zakorzenionej w ich góralskiej obyczajowości.

Każdy z nich poznał także muzykę pogranicza kultur: polskiej, słowackiej oraz węgierskiej, których pierwiastki można dostrzec w ich twórczości. Promieniuje ona radością, optymizmem, czasem melancholią, skłania do refleksji i prowokuje do zatrzymania się w obecnym zabieganym świecie.

Udostępnij :

Aktualności

Znajdziesz tutaj najnowsze informacje dotyczące obecnej oraz przyszłych edycji Folk-Up!