Folk-Up!

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na IV edycję „Folk-Up! Festiwal Muzyki Folkowej, który odbędzie się na terenie Gminy Łodygowice w dniach od 29/08 – 01.09.2024 roku.

O „Folk-Up!”:
Ideą festiwalu jest zorganizowanie przestrzeni i miejsca dla ludzi grających (młodzieży, dorosłych), nie tylko muzykę folkową, ale także muzykę inspirowaną tym nurtem.

Poprzez organizację Folk-Up!, pragniemy aktywnie włączyć się w tworzenie osadzonego w rzeczywistości modelu uczestnictwa w kulturze i popularyzacji zjawisk z zakresu kultury ludowej, opartego na podstawach świadomości własnej tożsamości kulturowej i szacunku dla różniących się od nas grup. Z jednej strony zależy nam na pokazaniu wartości ludowej tradycji i zachowaniu jej stylistyki, a z drugiej strony chcemy otworzyć zainteresowanych na odważne i świadome łączenie jej z innymi gatunkami muzycznymi, adekwatnymi do szybko zmieniającej się rzeczywistości w świecie muzyki.

Fot. Dominik Imielski. Folk-Up! Festiwal Muzyki Folkowej 2021 r., GOK Łodygowice.

W ramach „Folk-Up!” zostaną zorganizowane przede wszystkim:
– warsztaty dla zakwalifikowanych w drodze rekrutacji osób (ok. 30 uczestników),- „Folk-Up! KIDS” dla najmłodszych, a także wydarzenia towarzyszące, tj.:
– koncerty: Folk, Etno, World Music,
– potańcówki,- inspirujące wykłady,
– folk-session’s i inne.

Ekspertem oraz prowadzącym wykłady, a także worshop będzie Marcin Pospieszalski – laureat 4 Fryderyków, kompozytor, aranżer oraz multiinstrumentalista (gitarzysta basowy, kontrabasista, skrzypek, altowiolista, cymbalista).

Źródło: https://gdynia.franciszkanie.pl/aktualnosci-ga/zaproszenia-gdynia/warsztaty-muzyczne-z-marcinem-pospieszalskim-i-muzykami-sdm-polska-lizbona/#&gid=gallery161364&pid=2

Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Głównym organizatorem „Folk-Up!” jest Fundacja Akademia Folkloru, a współorganizatorami wydarzenia są: Gmina Łodygowice, Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach, Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji przy Starostwie Powiatowym w Żywcu oraz Fundacja Braci Golec.

Współpomysłodawcami wydarzenia pn. „Folk-Up!” Festiwal Muzyki Folkowej są: Brygida Sordyl i Maciej Ormaniec (Kapela PoPieronie, BREE, Górski Uniwersytet Ludowy).

Dodatkowych informacji mogą Państwo zaczerpnąć na oficjalnej stronie internetowej festiwalu: https://folkup.pl, na Facebook’u:  https://www.facebook.com/folkupfestiwal oraz Instagramie: https://www.instagram.com/folk_up_festiwal/